Estetická skupinová gymnastika

Estetická skupinová gymnastika je poměrně novým gymnastickým odvětvím. Vznikla původně ve Finsku, jako gymnastika s významným zdravotním aspektem a nejdříve se šířila ve státech severní Evropy (Estonsko, Švédsko, Dánsko…). První mezinárodní závody se konaly v seniorské kategorii v roce 1996. Ve stejné věkové kategorii se v roce 2000 ve Finsku uskutečnilo první mistrovství světa. Od tohoto roku se pravidelně MS účastní tři česká družstva a kvalitně reprezentují Českou republiku.

V dnešní době se konají mezinárodní závody všech věkových kategorií : 10 – 12 let, 12 – 14 let, juniorky a seniorky. Český svaz estetické skupinové gymnastiky (dále již ČS ESG) zřídil novou kategorii 8 let a mladší, která se společně s kategorií 8 – 10 let řídí národními pravidly vydanými ČS ESG. Ostatní věkové kategorie soutěží dle mezinárodních pravidel vydaných IFAGG (mezinárodní federací ESG).

Soutěží se ve společné skladbě bez náčiní, kterou cvičí 6 – 14 gymnastek (podle věkových kategorií). Hudební doprovod je libovolný, což umožňuje v každé skladbě vyjádřit myšlenku a příběh. Soutěžní skladba je esteticky a tanečně laděná kompozice plná originálních prvků a choreografií.

Tento nový sport se stává stále populárnějším jak u gymnastek, tak i u trenérek. Každoročně přibývají nová družstva, která usilují o titul mistrů republiky ve všech věkových kategoriích a především o kvalifikaci na mistrovství světa v kategoriích juniorek a seniorek. Již od nejmladší věkové kategorie mají oddíly možnost účastnit se mnoha zahraničních pohárových soutěží, což velmi zatraktivňuje tento poměrně mladý sport.

(zdroj: http://www.csesg.cz/)

Estetickou skupinovou gymnastiku do oddílu SK MG Břeclav přinesla naše nejstarší děvčata (Mariana Černá, Barbora Harťanská a Kateřina Valášková), když se v roce 2005 poprvé staly hostujícími členkami družstva ASPV Brno. Pod vedením trenérek Soni Kleinerové a Andrey Keilové vybojovalo toto družstvo v kategorii juniorek bronzové medaile na MČR v Praze a tím i postup na mistrovství světa, které se v tom roce konalo v Plzni.

V sezóně následujícího roku – 2006 – již počet břeclavských (Mariana Černá, Barbora Harťanská, Iveta Ondrouchová a Kateřina Valášková) gymnastek v juniorském týmu převažoval, a tak toto družstvo závodilo pod hlavičkou našeho klubu SK MG Břeclav. Děvčatům se podařilo bronzovou příčku na MČR obhájit a vybojovaly tak již podruhé postup na MS juniorek, které bylo v březnu uspořádáno v estonském městě Tallin. Autorkami i trenérkami skladby byly znovu Soňa Kleinerová a Andrea Keilová.

V roce 2007 závodilo družstvo téměř ve stejném složení avšak pod názvem SK MG Mantila Brno. Za náš klub hostovaly v Brně Mariana Černá, Barbora Harťanská a Iveta Ondrouchová.

Tento tým, naposledy soutěžící v kategorii juniorek, se umístil na třetím místě na MČR a získal tak postup na MS do Finska, které se konalo 22. března v Espoo.

V roce 2008 nastala menší odmlka estetické skupinové gymnastiky pro náš oddíl. Avšak v roce 2009 jsme vyrukovaly s dvěma vlastními skladbami, kdy pod taktovkou Báry Harťanské se dařilo především mladším děvčatům. Družstvo závodící v kategorii 8-10 let ve složení Nikola Baránková, Anna Bravencová, Eliška Harťanská, Adéla Ondrouchová, Kateřina Pálková a Dorota Zemánková získalo celkové třetí místo v celorepublikové bodované soutěži na pokračování – ESG CUPu a druhé místo na MČR v Plzni.