Sportovní klub moderní gymnastiky Břeclav

Sportovní klub moderní gymnastiky Břeclav (dále možno jen SK MG Břeclav) je novým občanským sdružením, které navazuje na práci oddílu moderní gymnastiky SPŠ-DM Břeclav (viz stanovy Čl. VI bod 1 „Sportovní klub moderní gymnastiky (SK MG) je nástupcem Oddílu moderní gymnastiky SPŠ-DM Břeclav“). Oddíl moderní gymnastiky SPŠ-DM Břeclav byl založen v roce 1996 a jeho zřizovatelem byla Střední průmyslová škola E. Beneše v Břeclavi, středisko Domov Mládeže. SPŠ E. Beneše podporovala sportovní činnost a rozvoj oddílu moderní gymnastiky bezplatným zapůjčením tělocvičny pro trénink a místnosti pro uložení sportovního náčiní.

Ostatní náklady spojené s činností oddílu byly hrazeny z členských příspěvků a dotací na činnost z rozpočtu Jihomoravského kraje a Města Břeclavi. Ze strany nového vedení SPŠ E. Beneše a SOU Břeclav byl v říjnu 2004 vznesen požadavek na právní a ekonomické osamostatnění oddílu moderní gymnastiky. Proto bylo založeno nové občanské sdružení pod názvem Sportovní klub moderní gymnastiky Břeclav, kam v oficiálním přestupním termínu Českého svazu moderní gymnastiky v listopadu 2004, přestoupily všechny členky oddílu SPŠ-DM Břeclav včetně všech trenérek. S vedením SPŠ E. Beneše a SOU, Břeclav byla uzavřena smlouva o smlouvě budoucí na pronájem tělocvičny a potřebného zázemí na rok 2005, čímž se podařilo zabezpečit možnost budoucího pokračování činnosti nového oddílu.

Přestože se jedná právně o nový subjekt, budou trenérky SK MG Břeclav pracovat se stejnými moderními gymnastkami, které dříve startovaly za SPŠ-DM Břeclav. Ve sportovním klubu moderní gymnastiky cvičí již 50 děvčátek ve věku od 3 let. Na jejich výchově pracuje 3 kvalifikované trenérky III. třídy. Oddíl má rovněž 4 rozhodčí moderní gymnastiky, z toho jednu rozhodčí II. třídy.

V roce 2004 startovaly břeclavské moderní gymnastky v mnoha pohárových soutěžích, na oblastních přeborech jihomoravské soutěžní oblasti a vybojovaly si rovněž účast na mistrovství ČR. Závodnice povinného programu dokonce získaly na Mistrovství České republiky 5 medailí, když titul mistryně České republiky v kategorii II. VTp získala za cvičení s obručí a s míčem Barbora Harťanská, druhé místo v kategorii III. VTp. vybojovala Hana Krevňáková a třetí místo v kategorii ženy Gabriela Harťanská. Hana Krevňáková a Barbora Harťanská získaly ještě i dvě stříbrné medaile jako členky družstva jihomoravské soutěžní oblasti.

Úspěchy v roce 2004:

Volný program: kadetky: oblastní přebor – 3. místo a postup na MČR – Jitka Bahníčková

ženy – 3. místo – Gabriela Harťanská Hana Krevňáková a Barbora Harťanská
2. místo v soutěži družstev jako členky prvního družstva jihomoravské soutěžní oblasti a Gabriela Harťanská
4. místo jako členka druhého družstva jihomoravské soutěžní oblasti.

Základní program: Oblastní přebory: I. kategorie 3. místo Leona Haluzová
II. kategorie 1. místo Iveta Ondrouchová
III. kategorie 1. místo Hana Verbíková
IV. kategorie 1. místo Kateřina Žilínková

Z výše uvedených výsledků je patrné, že břeclavské trenérky pracují s dětmi ve všech kategoriích moderní gymnastiky – od těch vrcholových (tzv. volný program) až po kategorie výkonnostní gymnastiky (tzv. povinný a základní program). Zvláště v těchto kategoriích se břeclavské gymnastky dokázali prosadit i v rámci České republiky, o čemž svědčí zisk 5 medailí včetně titulu mistryně ČR. Na výkonnostní gymnastiku by měla být zaměřena rovněž další činnost oddílu SK MG Břeclav, protože tato oblast umožňuje zapojení do sportování nejširšího okruhu dětí a pouze největší talenty z této široké základny mohou být připravovány pro soutěže ve volném programu. Břeclavský oddíl uspořádal v roce 2004 tři pohárové závody v moderní gymnastice. V lednu 2004 to byl Břeclavský sněhulák pro závodnice v základním programu, v únoru Břeclavský pohár pro závodnice volného programu a v dubnu Velikonoční perníček pro závodnice programu povinného. Výborně se zhostil rovněž uspořádání Oblastního přeboru v moderní gymnastice v povinném programu III. a I. VTp v květnu 2004. V podzimní sezóně startovala 3 družstva břeclavských moderních gymnastek v soutěžích společných skladeb v kategoriích Naděje (sestava s pěti obručemi) a v kategorii E ročníků narození 1995 a mladší. Vybojovala 7 x medailová umístění na pohárových závodech ve společných skladbách v sestavách s pěti obručemi a bez náčiní a 3. místo na oblastním přeboru ve společných skladbách v sestavě s pěti obručemi i bez náčiní. Přestože na závodech končí na posledním místě, má u diváků největší úspěch sestava bez náčiní šesti děvčátek ročníků narození 1999-2000, protože pódiová skladba takto malých gymnastek nemá v České republice obdoby. I to svědčí o poctivé (a bezplatné) práci břeclavských trenérek.

Název: Sportovní klub moderní gymnastiky Břeclav

Právní forma: Občanské sdružení

Identifikační číslo: 26679507

Sídlo Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště Břeclav nábř. Komenského 1, 690 25 Břeclav součást Domov mládeže, Bří Mrštíků 4, 690 30 Břeclav.