Oblastní přebory ZPMG a KPMG – Břeclav 7. – 8. května 2016

O víkendu opět obsadily halu TJ Lokomotiva Břeclav moderní gymnastky. Místní SK MG Břeclav pořádal přebory Jihomoravské a zlínské soutěžní oblasti v základním a kombinovaném programu. Gymnastky se utkaly nejen o přebornické tituly, ale i o důležitá psotupová místa na mistrovství České republiky. Sobotního závodu se zúčastnilo 160 gymnastek. V nejmladší kategorii 0.B cvičily holčičky narození 2010 sestavy bez náčiní a akrobatickou. Mezi 21 nejmladšími gymnastkami se dokázala na stupně vítězů prosadit Ela Majerníková. Zejména nejlepší akrobacie jí vynesla zaslouženě stříbrnou medaili. Do první desítky se prosadily ještě sedmá Eliška Kopřivová, osmá Natálie Uhrová a desátá Barbora Michálková. Stejné sestavy předvedlo i 35 o rok starších závodnic a břeclavským gymnastkám patřilo stříbro zásluhou Jolany Koulové a  bronz díky Adéle Horké. Výborně zacvičila i osmá Nela Riebauerová. Nejpočetněji byla obsazena 1. kategorie základního programu, kde startoval plný počet padesáti závodnic. Ani v oblastním přeboru nenalezla přemožitelku osmiletá Laura Osičková a zaslouženě o více než půl bodu brala zlato za sestavy bez náčiní a se švihadlem. Na stupně vítězů ji doprovodila bronzová Vanessa Charvátová. Desátá skončila Zuzana Adámková. Gymnastky ročníků narození 2005 a 2006 cvičí již sestavy se švihadlem a s obručí. A i tady se dokázaly závodnice Sportovního klubu moderní gymnastiky prosadit na bednu. Konkrétně to byly Zita Adámková na druhém a Klára Kružíková na třetím místě. Na MČR velmi pravděpodobně postoupí i čtvrtá Patricie Hakalová.

Neděle patřila oblastnímu přeboru v kombinovaném programu, kde 100 gymnastek předvedlo jednu povinnou a jednu volnou sestavu. V nejmladší I. VTp se trenérky rozhodly nechat startovat a sbírat zkušenosti Anastázii Kosmákovou. Přestože tam byla o dva roky mladší než všechny její soupeřky, výborně zacvičila především povinnou sestavu se švihadlem a skončila na šestém místě. Dominantní kategorií břeclavských gymnastek je letos II. VTp. I na oblastním přeboru se o tom přesvědčily všechny soupeřky, když naše závodnice obsadily první čtyři místa. Přebornicí se stala Anastasia Komarova, a za ní skončily Marta Líbalová, Stanislava Kaňová a Maria Komarova. Ve III. VTp cvičí závodnice rovněž dvě sestavy s míčem a obručí. Stříbro a jistý postup na mistrovství republiky si vybojovala Linda Kaňová. Bohužel se již tolik nedařilo Almě Ciprysové, Karolíně Koulová a Natálii Švrčkové, které skončily na pátém, šestém a devátém místě, tedy zřejmě již za hranicí možného postupu na nejvyšší soutěž. S kužely a stuhou bojovaly gymnastky v IV. VTp. I zde skončily tři naše závodnice v první desítce. K postupu na MČR bude určitě stačit stříbrná pozice Elišky Harťanské. Pátá Tereza Zemánková může nyní jen čekat, zda z jižní Moravy postoupí na mistrovství čtyři či pět prvních závodnic. Bez šance na postup zůstala devátá Marie Líbalová. V nejstarší kategorii cvičí gymnastky již dvě volné sestavy s libovolným náčiním. Švihadlo a kužele si vybrala Eva Kosová a její výkon ji vynesl na bronzový stupínek. S kužely a obručí cvičila Dorota Zemánková a protože zůstala pátá, stejně jako její sestra, bude rovněž čekat, zda bude moci startovat na MČR v Českých Budějovicích jako členka pátého družstva reprezentujícího Jihomoravskou a zlínskou soutěžní oblast. Další tři naše nejstarší gymnastky Lucie Koulová, Kateřina Pálková a Lucie Mančíková skončily osmá, devátá a dvanáctá.