Oblastní přebory – Brno – 26.-27.5.2012

Uplynulý víkend proběhly pro moderní gymnastky SK MG Břeclav zatím nejdůležitější závody jarní sezóny – přebory Jihomoravské soutěžní oblasti v základním a kombinovaném programu. V boji o postup na Mistrovství České republiky se v sobotu v Brně utkalo 110 gymnastek základního programu.

V nejmladší kategorii ročníku narození 2006 a mladší zabojovala Arleta Sadílková. Její sestavy bez náčiní a akrobacii ohodnotily rozhodčí bronzovou medailí. Mezi o rok staršími děvčátky nedaly Břeclavanky ostatní oddílům žádnou šanci a odvezly si z Brna kompletní sadu medailí, když se přebornicí JMSO stala Stanislava Kaňová o pověstný chlup před stříbrnou Anastasií Komarovou a na stupínek třetí vystoupila Maria Komarova. Páté místo obsadila Marta Líbalová. Pro tyto dvě kategorie jsou oblastní přebory vrcholem závodního období, jelikož tak malé závodnice ještě Mistrovské České republiky nemají.

Od 1. kategorie však šlo již do tuhého, protože se bojovalo o pouhých čtyři až pět postupových míst v každé kategorii. Klasicky nejhojnější účast byla mezi ročníky 2003-2004. I zde, mezi 33 závodnicemi, dokázaly břeclavské gymnastky, že patří k nejlepším. Titul oblastní přebornice jim sice o vlásek unikl, ale stříbrný stupínek již patřil Natálii Švrčkové a bronz brala za sestavy se švihadlem a bez náčiní Alma Ciprysová. Do první desítky se vešly i šestá Karolína Koulová, osmá Bára Kytková a desátá Linda Kaňová.

Ve 2. kategorii cvičila děvčata sestavy s obručí a se švihadlem. Zde měla Břeclav dvě zástupkyně. Favorizovaná Markéta Hromková nebyla ve své kůži a její výkon stačil na desátou příčku. Mile však překvapila Tereza Konšelová, která vyrovnaným výkonem v obou sestavách vybojovala bronzovou medaili. Ve 3. kategorii potvrdily zástupkyně SK MG Břeclav svou letošní formu a odvezly si z Brna stříbrnou, bronzovou a „bramborovou“ medaili v pořadí Natálie Glížová, Sára Špatková a Lucie Koulová.

Přímý postup na MČR v základním programu moderní gymnastiky, které se letos koná 9.6. ve sportovní hale TEZA Hodonín a pořádá ho SK MG Břeclav, si svými umístěními zajistilo 6 břeclavských gymnastek. Pořádající oddíl má však právo postavit na start jedno vlastní družstvo složené z děvčat, kterým přímý postup z oblastních přeborů unikl. Na MČR v základním programu tak bude SK MG Břeclav reprezentovat rekordní počet deseti závodnic.

Nečekaným triumfem gymnastek SK MG Břeclav skončil i nedělní přebor Jihomoravské soutěžní oblasti v kombinovaném programu v Brně. Všechny čtyři tituly oblastních přebornic putovaly do Břeclavi a to zásluhou Anny Bravencové (kategorie III. VTp), Doroty Zemánkové (kategorie II. VTp), Terezy Stehlíkové (kategorie I. VTp) a Mariany Černé (kategorie Ženy).

Ani ostatní reprezentantky břeclavského klubu nenechaly nikoho na pochybách, že patří k nejlepším. V kategorii III. VTp, kde předvedlo 28 zúčastněných sestavy se švihadlem a bez náčiní, přidala ke zlatu Aničky Bravencové ještě bronz Barbora Madarászová. Čtvrtá příčka patřila Tereze Zemánkové, šestá Marii Líbalové a jedenáctá Denise Glížové.

V kategorii II. VTp navázaly gymnastky na úspěšné mladší kamarádky a kromě prvního místa Doroty Zemánkové získala ještě stříbro Nikola Baránková. Pouhých pět setin bodu dělilo Elišku Harťanskou od bronzu. I přesto je její čtvrtá příčka nečekaným úspěchem. Kateřinu Pálkovou tentokrát zradila velká nervozita a nejistý výkon v sestavě s obručí i míčem stačil na deváté místo. Dvanáctá skončila Adéla Ondrouchová.

V kategorii I. VTp suverénně zvítězila Tereza Stehlíková, když za sestavu se stuhou i s kužely získala výrazně nejvyšší známky. Karolína Cyprisová podala životní výkon v sestavě se stuhou a zaslouženě za ni získala druhou nejvyšší známku. Bohužel cvičení s kužely poznamenala velká nervozita a hrubé chyby ji odsunuly na konečnou pátou pozici.

Mezi Ženami ke zlaté medaili Mariany Černé přidala stříbro Jana Šragová, kterou od titulu dělilo pouhých pět setin bodu. Barbora Harťanská, která po sestavě s míčem byla na slušné šesté pozici, se v sestavě s obručí nevyvarovala velkých chyb a nakonec obsadila osmé místo.

Na nadcházejícím Mistrovství České republiky se tak dne 10.6. ve sportovní hale TEZA Hodonín domácímu publiku představí třináct moderních gymnastek z SK MG Břeclav, když devět z nich si umístěním na oblastních přeborech zajistilo přímý postup z Jihomoravské soutěžní oblasti a zbývající čtyři budou soutěžit  za družstvo břeclavské.

Berte to jako pozvánku a přijděte podpořit naše gymnastky v boji o tituly mistryň České republiky. Závod základního programu proběhne dne 9.6.2012 a kombinovaný program pak dne 10.6.2012 ve sportovní hale TEZA Hodonín. Začátek závodu pro oba dva dny je v 11:00 hodin.