Oblastní přebor ZP Brno 15.5.2011

V neděli 15. května byl v Brně pořádán jeden z prvních letošních oblastních přeborů a to přebor v základním programu. Pro děvčata této úrovně moderní gymnastiky ročníku narození 2004 a mladší je to nejvyšší soutěž v roce a pro starší děvčata je to pak kvalifikace na Mistrovství České republiky, které se letos koná první červnový víkend v Praze. Více než 140 moderních gymnastek z celé jižní Moravy se utkalo v šesti kategoriích rozdělených dle věku. Členky našeho klubu dokázaly zúročit hodiny poctivé tréninkové přípravy a z Brna si domů odvezly celkem osm cenných kovů a z toho dva tituly oblastních přebornic.

Nejmladší 0. kategorii vypsanou pro ročníky narození 2005 nečekaně a úplně ovládly naše závodnice. Za opravdu bezchybně odcvičené sestavy akrobatickou a bez náčiní si domů zaslouženě odvezla svou první zlatou medaili Anastasia Komarova. Na stupně vítězů ji navíc doprovodily ještě stříbrná Stánička Kaňová a bronzová Marta Líbalová. V desítce nejlepších se ještě umístily, a dokázaly se tak protlačit ve velké konkurenci 28 závodnic, čtvrtá Veronika Mackovčínová, šestá Ema Hamadová a devátá Maria Komarova. S neméně obsazeným startovním polem se skvěle poprala také o rok starší, zlatá Alma Ciprysová, která pro SK MG Břeclav vybojovala druhý titul oblastní přebornice.

Sestavy bez náčiní a se švihadlem cvičila děvčata ročníku narození 2003 a 2002. Našim závodnicím se v této 1. kategorii podařil pravdu husarský kousek, kromě prvního místa totiž dokázaly obsadit téměř všechna místa v elitní desítce a to v až neuvěřitelné konkurenci 45 závodnic. Stříbro získala Bára Madarászová, bronzová medaile se houpala na krku Terči Zemánkové, čtvrtá se umístila Marie Líbalová, pátou příčku obsadila Denisa Glížová, šestá byla Bára Kytková a osmá Natálie Glížová. Velkou radost měly trenérky, kromě již zmíněného úspěchu Báry Kytkové a Natky Švrčkové, také z třináctého místo Lindy Kaňové a z jednadvacáté pozice Karolíny Koulové, především proto, že se tato děvčata směle mohla rovnat i s o rok staršími kolegyněmi a soupeřkami.

Velmi početné bylo také startovní pole 2. kategorie se 24 závodnicemi, kde cvičila děvčata sestavy se švihadlem a s obručí. Nejvíce se z našich dařilo stříbrné Sáře Špatkové a třetí skončila Natálie Glížová. Velmi potěšilo také páté místo Terezy Konšelové, jedenáctá pozice Markéty Hromkové a dvanáctá příčka Lucie Koulové. Sestavy s míčem a s obručí zacvičila ve 3. kategorii nejistě Nina Kingová a umístila se na jedenáctém místě. Mezi nejstaršími gymnastkami cvičila s míčem a se švihadlem Šárka Gazdíková a především díky dobře předvedenému švihadlu se dostala na celkové páté místo. Jana Kingová se v této kategorii umístila na místě devátém.

Na červnové MČR postupují přímo vždy pouze první dvě děvčata z 1. až 4. kategorie a dále se pak jejich počet navyšuje dle počtu zúčastněných závodnic na oblastních přeborech v porovnání s ostatními oblastmi ČR. Pokud by postupovalo stejné množství pěti závodnic z každé z kategorií, jako tomu bylo v loni, pak bychom měli v Praze zastoupení rekordního počtu osmi závodnic.