Medaile z MČR pro naše gymnastky

Vrcholem sezóny pro moderní gymnastky SK MG Břeclav bylo Mistrovství České republiky v kombinovaném programu, které se konalo v sobotu 13. června v Praze. Z oblastních přeborů se na něj kvalifikoval rekordní počet devíti břeclavských gymnastek. A svým výkonem dokázaly, že patří mezi absolutní špičku. Vždyť si z Prahy vezou hned šest medailí! Titul mistryně České republiky v kategorii II. VTp ročníku 1996 až 1998 vybojovala suverénně Tereza Stehlíková, když byla nejlepší jak v povinné sestavě s míčem, tak i ve volné sestavě s obručí a v celkovém součtu zvítězila s náskokem téměř jednoho bodu.

Terezka se dokázala vyrovnat i s opakováním jedné sestavy, když jí v prvním provedení přestala hrát hudba při výpadku elektrického proudu v hale. Výborně si vedla i Eva Kosová v kategorii III. VTp ročníku 1998 až 2000, která cvičila povinnou sestavu se švihadlem a volnou bez náčiní. Dokázala předvést nejlepší sestavu bez náčiní ze všech závodnic a i díky tomu vybojovala celkové druhé místo a stříbrnou medaili. Další cenný kov získala naše závodnice Eva Abrahamová v kategorii I. VTp ročníku 1993 až 1996 za volnou sestavu se stuhou a povinnou s kužely. Vyrovnaný výkon jí zaslouženě vynesl na bronzový stupínek. Jen o pět setin za ní zaostala další břeclavská závodnice Hana Krevňáková na čtvrtém místě. Bronzovou medaili vybojovala i Mariana Černá v kategorii ženy ročníku narození 1993 a starší za volné sestavy s míčem a obručí. Její umístění je o to cennější, že se teprve v minulém týdnu vrátila z mistrovství světa v estetické skupinové gymnastice v Moskvě, kde startovala v týmu Mantila Brno. I čtvrtá příčka v kategorii žen patřila břeclavské závodnici Báře Harťanské za cvičení s kužely a s obručí. Také zbylé tři závodnice SK MG Břeclav se dokázaly probojovat do první desítky nejlepších závodnic, když v kategorii II. VTp patřilo Leonce Haluzové sedmé a v kategorii III. VTp Katce Jarošové osmé a Kristýnce Pospíšilové deváté místo. Další dva cenné kovy stříbrné barvy získaly Terezka Stehlíková a Eva Kosová za soutěž družstev. Jako oblastní přebornice startovaly v 1. družstvu Jihomoravské soutěžní oblasti spolu se dvěma závodnicemi TJ Tesla Brno. Protože se do soutěže družstev sčítají umístění jednotlivých členek, po třech odcvičených kategoriích útočilo 1. družstvo jasně na titul mistryň, když děvčata obsadila dvě první a jedno druhé místo. Bohužel velké zklamání přišlo po kategorii žen, kdy oblastní přebornice z Tesly Brno skončila na MČR až na dvanáctém místě. Následovala rovnost součtu bodů s družstvem Západočeské soutěžní oblasti a až další kritérium, tj. nejvyšší dosažená známka v soutěži rozhodla v neprospěch jihomoravských závodnic. Výborné výkony břeclavských závodnic v jednotlivých kategoriích pomohly i dalším dvěma jihomoravským družstvům k čtvrtému a pátému místu v hodnocení družstev. Škoda jen, že družstva na MČR jsou tvořena za jednotlivé oblasti dle umístění v oblastních přeborech. Kdyby mohlo startovat družstvo složené pouze ze závodnic Sportovního klubu moderní gymnastiky Břeclav stalo by se jasným mistrem České republiky v kombinovaném programu.

Nejmladší závodnice volného programu měly v sobotu v Brně vrchol své sezóny v podobě oblastních přeborů. Počet startujících i kvalita gymnastek opět ukázaly, že jižní Morava je baštou moderní gymnastiky. Mezi nejlepší se dokázaly prosadit Dorotka Zemánková a Eliška Harťanská se svými volnými sestavami bez náčiní a s obručí, když vybojovaly velmi cenné čtvrté a páté místo mezi osmnácti startujícími gymnastkami v kategorii nadějí nejmladších ročníku narození 2000.

Břeclavačky se neztratily ani v neděli, kdy se tři reprezentantky SK MG Břeclav rozjely do Prahy na Mistrovství České republiky v základním programu. Nejlépe se dařilo nejmladší Barboře Čomové, která startovala v 1.kategorii s povinnými sestavami se švihadlem a bez náčiní. Bára podala vyrovnaný výkon a v konkurenci 26 závodnic zaslouženě skončila na velmi slušném sedmém až osmém místě. V nejstarší kategorii ročníku narození 1995 a starší se představila dvě břeclavská děvčata Šárka Gazdíková a Daniela Hromková. Šárce příliš nevyšla povinná sestava se stuhou, kdy ji zamotání se do stuhy stálo cenné body a celkově se umístila na čtrnáctém místě. Hned těsně za ní skončila sedmnáctá Daniela. V soutěži družstev, která probíhá stejně jako u závodu v kombinovaném programu, se na pěkné šestém místě překvapivě umístilo 3.družstvo Jihomoravské soutěžní oblasti, jehož součástí byla také břeclavská závodnice Bára Čomová.

MČR v kombinovaném a základním programu a oblastní přebor nadějí nejmladších uzavřeli doposud nejúspěšnější jarní sezónu Sportovního klubu moderní gymnastiky Břeclav, ve které naše závodnice dokázaly vybojovat celkem 93 medailí z pohárových soutěží, oblastních přeborů i mistrovství republiky.